Wpisy archiwalne w miesiącu

Luty, 2014

Dystans całkowity:198.80 km (w terenie 0.00 km; 0.00%)
Czas w ruchu:08:27
Średnia prędkość:23.53 km/h
Maksymalna prędkość:50.00 km/h
Suma podjazdów:2099 m
Liczba aktywności:4
Średnio na aktywność:49.70 km i 2h 06m
Więcej statystyk

Latarnia w Jodłówce Tuchowskiej

Środa, 26 lutego 2014 · Komentarze(4)
Krótka wycieczka do Jodłówki Tuchowskiej, przez niemal cała trasę towarzyszył mi przedni, dosyć silny wiatr.
W końcu odkryłem zabytkową latarnię na szlaku handlowym w Jodłówce Tuchowskiej, znajduje się tuż obok drogi. Nie wiem dlaczego wcześniej jej nie zauważyłem.
Na stronie pogórze.info znalazłem ciekawy opis dotyczący tej latarni: 

"Położona jest we wschodniej części Jodłówki Tuchowskiej, na granicy z Olszynami i Kołkówką. To unikatowy zabytek – nie spotkamy podobnego w całej Polsce. Do 1840r. kolumna ta pełniła rolę latarni na szlaku handlowym na Węgry. Kiedy Jodłówka została samodzielną parafią, kolumna zmieniła swoje przeznaczenie. Od strony północnej dobudowano do niej drewnianą kaplicę, długą na ok. 6 m i 4 m szeroką. Potem do niej dobudowano z desek jeszcze nawę i dzwonnicę. Obelisk od tego momentu stanowił wieżyczkę niewielkiego kościółka pw. św. Michała Archanioła. Zdjęto ze szczytu latarnię a na jej miejsce wstawiono rzeźbę Chrystusa Frasobliwego. Po dojściu do porozumienia między parafianami, zadecydowano o budowie nowego kościoła w środku wsi. Kiedy w 1871r. poświęcono nową świątynię – wtedy przystąpiono do rozbiórki istniejącej przy folwarku kaplicy. Ołtarz, organy, ławki, chorągwie, ornaty przeniesiono ze starego kościoła. Wszystkie dobudowane części rozebrano, pozostał jedynie kamienny obelisk. Staraniem proboszcza ks.. Władysława Chodora i parafian, uratowano zabytek, a mistrz kamieniarski Konstanty Wabno, wykonał w kamieniu figurę Chrystusa Frasobliwego i podjął się prac przy uzupełnianiu ubytków".

Latarnia na szlaku handlowym w Jodłówce Tuchowskiej
Latarnia na szlaku handlowym w Jodłówce Tuchowskiej © Ekhart

Lekki podjazd w Jodłówce Tuchowskeij
Lekki podjazd w Jodłówce Tuchowskiej © Ekhart

Droga przez las w Golance
Droga przez las w Golance © Ekhart

Szalowa

Niedziela, 23 lutego 2014 · Komentarze(0)
Kategoria IV. 51 - 100 km
Cały dzień było pochmurno, na trasie nawet nie chciało mi się zatrzymywać, żeby zrobić zdjęcia, bo widoki w taką pogodę nie są zbyt piękne. Słońce pojawiło się jak byłem 3 km od domu. Mimo średniej pogody, przejażdżka w 100% udana :) 

Staw w Szalowej
Staw w Szalowej © Ekhart


Trasa: Gromnik - Golanka - Rzepienniki - Turza - Staszkówka - Łużna - Szalowa - Polna - Stróże - Wilczyska - Bobowa - Siedliska - Sędziszowa - Pławna - Zborowice - Ciężkowice - Bogoniowice - Gromnik

Niedzielna przejażdżka

Niedziela, 16 lutego 2014 · Komentarze(0)
Pogoda nie była zbyt przyjemna, ale przynajmniej było ciepło. Chmury na horyzoncie wyglądały tak, jakby zaraz miało zacząć padać, ale na szczęście spadło tylko parę kropel. Na odcinkach, na których jechałem drogą wojewódzką, 80% samochodów miało warszawskie numery. Widać mimo braku śniegu w górach, ludzie i tak wybrali się do Małopolski na ferie. Poniżej trochę zdjęć z trasy.

Drewniany most w Słonej
Drewniany most w Słonej © Ekhart

Las w Słonej
Las w Słonej © Ekhart

Lusławice
Lusławice © Ekhart

Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego
Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego © Ekhart

Pogórze Ciężkowickie

Poniedziałek, 10 lutego 2014 · Komentarze(0)
W końcu wybrałem się w lutym na przejażdżkę. Nie licząc Staszkówki i okolic, reszta trasy to  taki mój "zimowy" standard. Rzepienniki, podjazd do Turzy, Ciężkowice, okolice Bobowej i do domu :) Jedynym minusem, był dosyć silny, przedni wiatr, który dzisiaj nie chciał mi powiać w plecy, nawet w drodze powrotnej. Widoki ze Staszkówki są niesamowite, tylko czekać aż przyroda ruszy się do życia i będzie jeszcze ładniej.

Widok na Jamną i okolice
Widok na Jamną i okolice © Ekhart
Pogórzański krajobraz
Pogórzański krajobraz © Ekhart